6

Związki Buddyzmu Tybetańskiego


Związki Buddyzmu Tradycji Zen
Polska Unia Buddyjska

Stowarzyszenie Buddyjskie Zen Sangha “Kanzeon”

02-951 Warszawa
Husarii 32
tel. +(48) 22 842 78 87

e-mail:
malgosia@kanzeon.pl (Roshi Małgosia Jiho Braunek)
andrzej@kanzeon.pl (Sensei Andrzej Getsugen Krajewski)

www.kanzeon.pl

 

Kanzeon

Nasza grupa buddyjska (sangha) praktykuje zen w stylu japońskim, przeniesionym przez Roshiego Maezumi i Roshiego Genpo na grunt zachodni. Naszym nauczycielem w Polsce jest Sensei Małgorzata Jiho Braunek.
Podstawą naszej praktyki jest siedząca medytacja (zazen). Uczniowie mogą pracować nad koanami (styl rinzai), nad śledzeniem oddechu lub zwykłą uważnością (styl soto).

Nasz nauczyciel daje regularnie wykłady, prowadzi spotkania osobiste oraz grupowe warsztaty "Wielkiego Umysłu" (Big Mind). Big Mind to metoda opracowana przez Roshiego Genpo na podstawie psychologicznej teorii "dialogu głosów" (Voice Dialogue). Umożliwia bardzo klarowne i szybkie uświadomienie sobie różnych stanów umysłu, w tym stanów poszerzonej świadomości (Wielkiego Umysłu).

Stosujemy też inne metody pracy z umysłem, takie jak "Kręgi" (praktyka mówienia i słuchania z serca); samu (praktyka pracy), Warsztaty Kolorów (praca nad 5 energiami), śpiewy.

Polska Sangha Kanzeon należy do międzynarodowej sanghi założonej przez Roshiego Genpo. W Polsce miało to miejsce w 1983 roku. Główną siedzibą sanghi jest Zen Center w Salt Lake City (USA). Od kilku lat działają sanghi - córki czyli Dana Sangha we Francji, którą prowadzi Genno Roshi i Zen River w Holandii, prowadzona przez Tenkei Roshi. Od roku 1994 polską sanghę prowadzi Sensei Małgorzata Jiho Braunek, a siedziba jej znajduje się w warszawskim Wilanowie.

 

Nazwa "Kanzeon"

Kanzeon - japońska nazwa Avalokiteśwary, jednego z najważniejszych bodhisatwów Mahajany. "Ten, który słyszy dźwięki świata", ucieleśnia bezwarunkowe współczucie i dlatego ślubował, że nie osiągnie ostatecznego oświecenia dopóki nie wyzwoli od cierpienia wszystkich czujących istot. Kanzeon w zależności od potrzeb innych przybiera dowolną postać, może więc być kobietą, mężczyzną, dzieckiem, a nawet zwierzęciem. Genpo Roshi nadał Sandze nazwę Kanzeon, aby była drogowskazem w naszej praktyce, nie tylko indywidualnej, ale przede wszystkim grupowej. Każdy z nas jest już Bodhisatwa Kanzeon, musi to tylko w sobie odkryć.

Słowo "Kanzeon" wymawia się dźwięcznie [kandzeon] stąd, na początku swojego funkcjonowania i podczas oficjalnej rejestracji (w latach 80-tych) polska Sangha funkcjonowała pod nazwą "Kandzeon" (w polskiej transliteracji). Obecnie powracamy do międzynarodowego zapisu nazwy.

 

Nauczyciel

Jako młoda studentka warszawskiej Szkoły Teatralnej grała w filmach znanych, polskich reżyserów m.in. Wajdy. Była jedną z najbardziej cenionych aktorek młodego pokolenia. Powszechnie znana min. z ról w "Potopie" i "Lalce". Nagle porzuca swoją doskonale rozwijającą się karierę i w 1978 roku odbywa swoją pierwszą podróż na Daleki Wschód poprzez Afganistan, Pakistan do Indii, Nepalu i Tybetu. W roku 1979 wspólnie z mężem Andrzejem rozpoczyna praktykę medytacji. Zostaje uczennicą koreańskiego mistrza zen Seung Sahna, a od 1986 roku jej głównym nauczycielem zostaje Roshi Genpo. W swojej praktyce czerpie inspirację z różnych tradycji, nie tylko buddyjskich. Jest członkiem Zen Peacemakers założonego przez Roshi'ego Bernie Glassmana, oraz Polskiej Wspólnoty Pokoju. Od 1992 roku prowadzi Polską Sanghę Kanzeon. W 1999 roku otrzymała Denkai, stając się kapłanem zen, mającym prawo udzielania między innymi ślubów i pogrzebów. W 2003 roku otrzymała od Roshiego Genpo Przekaz Dharmy (Shiho) i tytuł Sensei.
Od paru lat ponownie powróciła na ekrany, zdobywając od razu uznanie za swoją rolę w bardzo udanym polskim filmie "Tulipany" oraz w serialu "Dom nad rozlewiskiem."
Aktualnie gra główną rolę w spektaklu Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, "Persona.Simone Weil."
Jej mężem jest Andrzej Getsugen Krajewski, Hoshi /Dharma Holder w linii Roshi'ego Genpo./
Ma syna Xaverego Żuławskiego, reżysera filmowego, autora "Chaosu" oraz "Wojny polsko-ruskiej" i córkę Orinkę Krajewską, która debiutuje w warszawskim teatrze Studio.

Ośrodek Sanghi znajduje się w bajkowym ogrodzie za domem Małgosi i Andrzeja w Wilanowie.


Zdjecia Piotr Kowalski, Galeria projektów fotograficznych (Galeria)

 
Copyright © 2007 Plumtak. Wszystkie prawa zastrzeżone.