8

Związki Buddyzmu Tybetańskiego


Związki Buddyzmu Tradycji Zen
Polska Unia Buddyjska

Buddyjska Wspólnota Zen KANNON

"Studiować buddyzm, to studiować siebie. Studiować siebie, to wykroczyć poza "ja", być w jedności ze wszystkim, być oświeconym przez wszystko; to wyzwolić swoje ciało i umysł oraz ciała i umysły innych. Żaden ślad oświecenia nie pozostaje i ów "nie-ślad" trwa w nieskończoności."

Dogen Zenji - XIII wieczny, japoński filozof i mistrz Zen

 

Główna Świątynia:

BWZ Kannon, ul.Staffa 34/18, 01-884 Warszawa

Telefon: 0-22/834 24 02

e-mail: poczta_sangowa@wp.pl

Tradycja

Buddyjska Wspólnota Zen KANNON powstała w 1988 roku, skupia uczniów Roshiego Jakusho Kwonga, mistrza w tradycji japońskiego zen Soto. Została zarejestrowana w roku 1989 w rejestrze kościołów i związków wyznaniowych. Obecnie liczy około 80 formalnych członków, głównie z Warszawy i Gdańska.

Nauczyciel

Czcigodny Roshi Jakusho Kwong

Roshi Jakusho Kwong urodził się w 1935 r, od blisko 30 lat prowadzi ośrodek zen na górze Sonoma, w północnej Kalifornii. Jest uczniem Roshiego Shunryu Suzukiego, autora współczesnej ksišżki na temat zen, wydanej również w Polsce “Umysł zen, umysł początkującego. Przekaz Dharmy otrzymał w kilka lat po jego śmierci, w 1978 roku w Japonii, od Roshiego Hoitsu Suzukiego. Roshi Kwong przyjaźni się z nauczycielami różnych tradycji buddyjskich, jest otwarty wobec innych wyznań. Jest Amerykaninem chińskiego pochodzenia. Wraz z żoną i czwórką synów mieszka w USA. Do Polski przyjechał po raz pierwszy w 1987 roku, aby wziąć udział w Konferencji Ekumenicznej w Kościele na Żytniej w Warszawie.

Będąc pod wrażeniem osobowości Roshiego, jego sposobu życia, otwartości, naturalności i ciepła, grupa Polaków poprosiła, aby został ich nauczycielem. W rok później Roshi przyjął to zaproszenie. Odtąd co roku przyjeżdża do Polski na kilka tygodni, prowadzi sesje medytacyjne, publiczne wykłady, udziela instrukcji, odprawia ceremonie i rytuały zwišzane z życiem buddyjskiej społeczności, odwiedza rodziny swoich uczniów.

Praktyka

Jesteśmy stowarzyszeniem ludzi świeckich, reprezentujemy różne zawody i środowiska. Staramy się żyć w zgodzie z zasadami zen, czyli przede wszystkim żyć uważnie. Zwykle większość życiowej energii pochłania myślenie, planowanie, zabezpieczanie się. Medytacja daje szansę uwolnienia się od nadmiaru pomieszanych myśli, emocji i lęków. Pomaga nam stawać się prawdziwymi ludźmi, którzy gdy kochajš, to kochają, gdy się boją, to się boją, gdy pracują, to pracują, gdy płaczą, to płaczą. Pozwala odkrywać prawdziwy spokój w sobie.

W czasie nieobecności Roshiego w Polsce wspólną praktyką kierują wyznaczeni przez niego starsi uczniowie: Jerzy Dmuchowski, Mikołaj Markiewicz i Ewa Orłowska. Spotykamy się na wspólnych medytacjach w Warszawie trzy razy w tygodniu, w Gdańsku i Białymstoku dwa razy w tygodniu. Co miesiąc, w pierwszy weekend odbywa się dwudniowa sesja medytacyjna.

Raz do roku, podczas wizyty roshiego Kwonga odbywa się miesięczne ango (miejsce spokojnego życia), w którym uczestniczš również uczniowie Roshiego z innych krajów. Wszystkie formy praktyki są otwarte i dostępne dla osób zainteresowanych. Prowadzimy instrukcje i warsztaty wprowadzajšce do medytacji.

 

Copyright © 2007 Plumtak. Wszystkie prawa zastrzeżone.